GYİAD : Genç Yönetici ve İşadamları Derneği  
Ana Sayfa  |  Üyelik  |  Linkler  |  Site Haritası
 
GYİAD Hakkında
GYİAD Kimdir?
Başkanın Mesajı
Kurucu Üyeleri
Kurulları
Yönetim Kurulu Şeması
Üye Profili
Tüzük
Basında GYİAD
Basın Bültenleri
Şifremi hatirlat.
Üye olmak istiyorum.
Yeni web sitemizi nasıl buldunuz?
Beğendim
170 (80%)
Yeterli
7 (3%)
Daha iyi olabilirdi
10 (5%)
Beğenmedim
25 (12%)
  Toplam : 212
  GYİAD Hakkında >> Basın Bültenleri

Türkiye’nin bütünlüğü ekonomik çıkarlarımızdan daha önemlidir.
08.06.2007


Terörle mücadele için alınacak önlemler, kısa dönemli ekonomik beklentilerimizden çok daha önemlidir. Ülkemizin siyasi istikrarını bozacak bir ortamda, ekonomik girişim özgürlüğümüz de tehdit altındadır.

Türkiye’nin önde gelen sivil toplum örgütlerinden Genç Yönetici ve İşadamları Derneği (GYİAD), son günlerde giderek artan ve hepimizi derinden etkileyen terör olayları ile ilgili üye tabanının düşüncelerini kamuoyu ile paylaşma gereği duymuştur. Türkiye’nin üniter devlet yapısını, birlik ve beraberliğimizi tehdit eden bu gelişmeler karşısında daha fazla seyirci kalınmamalıdır. Bu topraklar üzerinde yüzlerce yıldır kardeşçe yaşamış insanların arasına atılmak istenen nifak tohumlarının yeşermesine Türk milleti müsaade etmeyecektir. Haince yapılan saldırılarda hayatını kaybeden gencecik kardeşlerimizin acısı, hepimizin yüreğini sızlatmaktadır. Türk milleti 7’sinden 70’ine, tarihte olduğu gibi bundan sonra da tek bir bayrak altında bir araya gelerek mücadele etmekten çekinmeyecektir. Terör örgütlerine gereken cevabı vermek için harekete geçmeyi bekleyen Türk Ordusu’nun beklediği sivil destek bir an önce verilmelidir. Türkiye’nin bağımsız bir ülke olduğu, toprak bütünlüğünü ve can güvenliğini tehdit eden hiç bir oluşuma izin vermeyeceği açıkca bilinmelidir.

Kendi ekonomik çıkarlarını savunmak için dünyanın öte ucundan gelerek bir ülkeyi işgal edip iç savaşa sürükleyen, bir terör örgütüne göz dağı verebilmek adına günlerce bir başka ülkenin sivil yerleşim alanlarını, alt yapılarını bombalayabilen ülkeler varken, Türkiye’nin kendi toprak ve can güvenliğini korumak için bir yerlerden izin beklemesi kabul edilemez. Genç Yönetici ve İşadamları Derneği olarak, bu konunun kısa dönemli ekonomik beklentilerimizden çok daha önemli olduğunu düşünüyor, ülkemizin siyasi istikrarını bozacak bir ortamda, ekonomik girişim özgürlüğümüzün de tehdit altında olduğunu düşünüyoruz.

TBMM genel seçimlere gitmeden önce bu konu için olağanüstü toplanmalı ve sonuç alacak kararlar almalıdır. Türk milletini tepki vermeye çağıran Genel Kurmay Başkanlığı’nın çağrısına destek veriyor, Türk milletinin hassasiyetini tüm dünyaya gösterebilmek için “Ne Mutlu Türküm Diyene” sözünün anlamını idrak eden herkesi demokratik tepki vermeye çağırıyoruz. GYİAD’ın, bu konuda sivil toplum örgütleri ile birlikte hareket edeceğini ve verilecek her türlü demokratik tepkinin içinde yer alacağını kamuoyuna saygıyla duyururuz.

GYİAD Yönetim Kurulu

GYİAD: Girişimcilerden iş dünyasına ilk adım
.
23.05.2007

GYİAD ve KOSGEB’in iş fikri olan ve kendi işini kurmak isteyenler için düzenlediği ücretsiz “Girişimciliği Geliştirme Sertifika Programı”nın üçüncüsü tamamlandı.

İş fikri beğenilen ve eğitim programını tamamlayan girişimcilerin sertifikaları GYİAD’da düzenlenen toplantıda verildi. Sertifika alan ve işini kuran girişimciler KOSGEB’in iş geliştirme kredilerinden de yararlanabilecek.

GYİAD (Genç Yönetici ve İş Adamları Derneği) ve KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) iş birliği ile yapılan “Girişimciliği Geliştirme Sertifika Programı”nın üçüncüsü tamamlandı. “Girişimciliği Geliştirme Sertifika Programı”nı başarıyla tamamlayan girişimcilere, 18 Mayıs 2007 tarihinde GYİAD Merkezi’nde düzenlenen törenle sertifikaları verildi. Sertifika töreninde GYİAD Başkanı Pınar Eczacıbaşı, GYİAD Yönetim Kurulu Üyeleri, KOSGEB İstanbul İkitelli İşletme Geliştirme Merkezi Müdürü Mustafa Kaplan ve GYİAD’ın üniversiteli aday üyeleri hazır bulundu. Girişimcilerin sertifika töreninden önce, Aday Üye statüsü ile GYİAD’a katılan üniversite öğrencilerine de kabul belgeleri verildi.

KOSGEB İstanbul İkitelli İşletme Geliştirme Merkezi Müdürü Mustafa Kaplan ve GYİAD Başkanı Pınar Eczacıbaşı’nın elinden sertifikalarını alan girişimciler, iş fikirlerini toplantıya katılanlarla paylaştı. Girişimcilik fikirleri arasında; Osmanlı şerbetlerinin yeniden üretimi ve satışı, çocuk güvenlik sistemlerinin son tüketiciye yönelik pazarlanması, LÖSEMİ’li çocuklara ücretsiz verilecek, saç sorunu olan kişiler için peruk üretimi gibi yaratıcı fikirler yer alıyor. Şerbethane olarak adlandırılan girişimcilik projesi ile özel formüllerine ulaşılan Osmanlı döneminde tüketilen 120 farklı şerbetin tekrar üretilmesi hedefleniyor. Çocuk güvenlik sistemleri projesi ise bebek ve çocuk güvenliğini sağlamak üzere bir danışmanlık şirketi olarak faaliyet gösterecek. Şirket keşif turları ile ailelerin yaşam ortamlarını analiz etmeyi ve gerekli güvenlik teçhizatlarını temin etmeyi hedefliyor. Saç üretim tesisi projesi ise, saç sorunu olan bireylerin peruk ihtiyaçlarını gidermeyi amaçlarken, elde ettiği gelirle LÖSEMİ’li çocuklara da ücretsiz peruk üretmeyi amaçlıyor.

Toplantıda kısa bir konuşma yapan GYİAD Başkanı Pınar Eczacıbaşı, “KOSGEB ve GYİAD’ın iş birliği ile devam eden girişimcilik eğitimleri, hem sıfırdan bir iş kurmak isteyenler hem de iş fikrini geliştirmek isteyenler için büyük önem taşıyor. Ayrıca Türkiye’nin en büyük sorunlarından birisi olan işsizliğe biraz da olsa çözüm sunuyor. Sertifika programını başarıyla tamamlayan girişimcilerimizi kutluyorum. İş dünyasında başarılar diliyorum” dedi.

GYİAD ve KOSGEB iş birliği ile gerçekleştirilecek bu proje ile iş fikri olan kişilerin kendi işini kurmaya yöneltilmesi ve girişimcilik kültürünün yaygınlaştırılması amaçlanıyor. İş fikri beğenilen projelerin hayata geçirilmesi amacıyla KOSGEB desteği sağlanacak ve GYİAD önderliğinde bu projeler iş adamlarına sunulacak. Geçtiğimiz yıl yapılan girişimcilik eğitimlerine Türkiye çapından binlerce başvuru gelmişti. Bu başvurular arasından iş fikri beğenilen yaklaşık 100 kişi eğitimlere çağrılmış ve akabinde kendi işlerini kurmaları istenmişti.

GYİAD: Seçim barajı, 25 yaştan daha önemlidir.
04.05.2007

Genel seçimlerden sonra halkın iradesinin düzgün bir şekilde meclise yansıyabilmesi için, seçim yasası değiştirilmeli, yüzde 10 olan seçim barajı yüzde 5’e düşürülmelidir.

Türkiye’nin önde gelen sivil toplum örgütlerinden Genç Yönetici ve İş Adamları Derneği (GYİAD), üye tabanında ve yönetim kurulunda son siyasi gelişmeleri değerlendirerek aşağıdaki açıklamayı kamuoyu ile paylaşma gereği duymuştur.

GYİAD, 22 Temmuz 2007’de yapılması kesinleşen genel seçimlerden sonra, millet iradesinin T.B.M.M’de doğru bir şekilde yansıtılabilmesi için yüzde 10’luk ülke seçim barajının yüzde 5’e düşürülmesini zorunlu görmektedir. Mevcut seçim yasası ile genel seçimlere gidilmesi durumunda, milyonlarca seçmenin oyunun T.B.M.M’ne yansımaması riski vardır. GYİAD, Türkiye’deki yüzbinlerce genç yönetici ve iş insanını temsil eden bir STK olarak, milletvekili olma yaşını 25’e indirecek yasa değişikliğini desteklemektedir. Ancak mevcut seçim yasasının, millet iradesini mecliste daha doğru yansıtacak şekilde değiştirilmesi, birkaç genç arkadaşımızın parlemontaya girmesinden çok daha önemli ve önceliklidir.

Ülkemiz çok önemli kararların arifesindedir. Son siyasi gelişmeler de göstermiştirki gerçek anlamda halk iradesini yansıtmayacak bir T.B.M.M’nin alacağı her karar sorgulanacaktır. Geçtiğimiz genel seçimlerde oy veren toplam seçmenlerin yüzde 46,26’sını oluşturan 14 milyon 556 bin 924 kişinin oyları, T.B.M.M’de temsil edilmemiştir. Aynı durumun bu seçimlerde de oluşma riski vardır. Toplam seçmen kitlesinin yaklaşık yarısının tercihlerini, T.B.M.M dışında tutan bir seçim sistemi gerçek anlamda çoğulcu demokrasiyi, temsilde adaleti sağlamamaktadır. Genel seçimler, seçmenlerin büyük bir kesiminin tercihlerini parlemontaya taşıyabildiği derecede sağlıklıdır. Yüzde 10 barajını geçeceğini düşünen ve bunu kendine bir avantaj olarak gören partilerin demokrasi anlayışları ve samimiyetleri sorgulanmalıdır. Genel seçimler sonrasında benzeri bir olumsuz tablo ile karşılaşmamak adına İktidar ve muhalefet partilerini, 22 Temmuzdan önce gerekli yasa değişikliğini yapmak üzere göreve çağırıyoruz.

Yeni meclis Cumhurbaşkanı’nı seçmelidir.
26.04.2007

Genç Yönetici ve İşadamları Derneği (GYİAD), genel seçimlere gidilmesini ve oluşacak yeni T.B.M.M’nin Cumhurbaşkanı’nı seçmesini istiyor.

Türkiye’nin önde gelen sivil toplum örgütlerinden GYİAD, Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili toplumun genel kesimlerinde bir uzlaşma olmaması üzerine, GYİAD Yönetim Kurulu ve üye tabanında yaptığı değerlendirmeyi, kamuoyu ile paylaşma gereği duymuştur.

GYİAD, mevcut T.B.M.M tarafından onbirinci Cumhurbaşkanı’nın seçilmesini doğru bulmamaktadır. Genel seçimlerin bu kadar yakın olduğu bir dönemde, Türk halkının istek ve beklentilerini daha doğru bir şekilde yansıtacak yeni T.B.M.M’nin oluşumu ile Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılması, katılımcı demokrasiye inancı olan tüm kesimlerin itirazlarını ortadan kaldıracak ve ülkeyi gereksiz bir kamplaşma tehlikesinden koruyacaktır. GYİAD, hükümetimizin bir an önce Genel Seçim kararı almasını ve en kısa süre içinde Genel Seçim’e gitmesini istemektedir.

GYİAD Yönetim Kurulu adına açıklamada bulunan GYİAD Başkanı Pınar Eczacıbaşı “GYİAD olarak, kimin Cumhurbaşkanı olması gerektiği tartışması içinde olmadığımızı belirtmek isterim. Tavrımız, Türk halkının 5 yıl önceki yaklaşımlarını değil, şu anki genel iradesini daha doğru yansıtacak bir meclis tarafından, Cumhurbaşkanı’nı seçmesidir. Bizim yaklaşımımız herhangi bir siyasi partiye karşı olmak ve destek vermek anlamına gelmemekte, demokrasiye olan inancımızı göstermektedir. Görev süresi yaklaşık 5 ay sonra bitecek bir meclis tarafından, 7 yıl boyunca görevde kalacak bir Cumhurbaşkanı’nı seçmemesi ve bu görevi seçimlerden sonra yeni oluşacak Parlemontoya bırakması gerektiğini düşünüyoruz. Türkiye’deki tüm ilgili kuruluşların siyasi ve ekonomik istikrarı şimdi veya gelecekte sarsabilecek konularda hassas olmaya davet ediyor ve alınacak her önemli kararın arkasında halk desteğinin aranması gerektiğine inanıyoruz” dedi.

 
 
  Önerilerinizi ve derneğimiz ile ilgili isteklerinizi bizimle paylaşın. Katkılarınız yeni projelerimiz için çok önemli...
 
Yönetim Kurulu üyemiz ve GYİAD Bursa Temsilcimiz Sn.Burcu Akdarı
5 Mayıs 2007 Cumartesi günü aile şirketleri Karoto A.Ş' nin açılışında...